Warning: Creating default object from empty value in /home/karczu/domains/uploaduj.com/public_html/blog/wp-content/themes/headlines/functions/admin-hooks.php on line 160

Boty, skrypty i programy spamujące – zagrożenie jakości, czy usprawnienie pracy?

Niedawno w internecie toczyła się żarliwa dyskusja na temat tego, czy programy tworzące treść bez ingerencji człowieka są przydatne, czy może stanowią zagrożenie dla unikalności i wartości treści prezentowanych w internecie. To temat rzeka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jendak postaram się naświetlić nieco, co dotychczasowe dzieła tego typu zdołały zdziałać w internecie. Prześledźmy co oferują programiści, jeśli chodzi o programy automatyzujące pracę uploadera. Postaram się wypisać i krótko omówić wszystkie narzędzia, które są w tej chwili na topie jeśli chodzi o upload tradycyjny i PPA.

Monio Poster

Aplikacja PHP oferująca możliwość automatycznego postowania na większość polskich forów warezowych. Rozpoczął swoje działanie w 2012. roku i na dzień dzisiejszy jest jedynym tak rozbudowanym i ciągle rozwijanym rodzimym projektem. Oferuje szereg możliwości, które połączone w całość zmierzają do skrócenia czasu postowania do minimum. Fakt, że Monio nie ma większej konkurencji sprawia, że sam program jest dość kosztowny, ale to swego rodzaju zabezpieczenie, przed nadmiernym rozpowszechnieniem się tego programu.

ExSite Comment Target

Kolejny skrawek kodu, jednak niepomiernie mniejszy i bardziej skoncentrowany od Monia. ECT opiera się bowiem jedynie na jednym portalu – ExSite.pl. Tak mały zakres możliwości nie jest jednak problemem, ponieważ biorąc pod uwagę popularność tego portalu funkcje ECT pozwalają na niezłe zarobki. Szczegółowe działanie programu, w zasadzie streszczone jest w nazwie. Program rezerwuje nam miejsce automatycznie dodając komentarz pod wybraną publikacją. Wysokie miejsce, bowiem, jest gwarantem wysokich zarobków. W zasadzie nie jest to program który pozwoli nam na kompletną automatyzację pracy, a dodatek, który umożliwia nam zwiększenie zarobków. Funkcją, która sprawia, że znalazł się w tym artykule jest to, że działa w zupełności automatycznie, sprawiając, że ktoś komentujący ręcznie nie ma szans dodać komentarza szybciej niż ten mały dodatek.

WordPress Scraper

Narzędzie omawiane w tym akapicie, w odróżnieniu od poprzedników jest aplikacją przydatną przede wszystkim dla osób parających się uploadem PPA. Jej wiodącą funkcją jest kopiowanie kodu wpisów z innych blogów, na blog właściciela programu. Ten program okazał się przełomowym narzędziem i osiągnął dużą popularność. Wyręcza, bowiem, właściciela praktycznie we wszystkim i pokaźnie oszczędza czas. Niestety, wraz z popularnością spadło na niego morze krytyki…

Tak duże aplikacje, oferujące szeroki wachlarz możliwości wymagają rozwagi osób, które mają zamiar ich używać, ale i rozwagi sprzedających. Nie można sprzedawać ich na lewo i prawo, bo nierozważne korzystanie z nich może doprowadzić, do znacznego obniżenia jakości treści w internecie. Wystarczy spojrzeć na tę sprawę z punktu widzenia, zwykłego zjadacza chleba. Treści, w które nie ingerował człowiek, nie będą tak pomocne i obfite w wartość merytoryczną, jak te stworzone w tradycyjny sposób. Jeśli chodzi o zawężone spektrum obserwacji jakim jest upladowy światek, to na razie nie obserwujemy nic niepokojącego, natomiast już w świecie pozycjonowania, osoby pragnące osiągać wysokie pozycje za pomocą różnego rodzaju automatów tworzą po kilkaset blogów, które są kompletnie bezużyteczne, dla człowieka szukającego jakichkolwiek informacji. Jednak masowe działania nie są utrudnieniem egzystencji jedynie dla konsumentów. Stanowią problem również dla osób, które dbają o jakość oferowanego produktu, czyli dla uploaderów, którzy dodają ręcznie. Jak już wcześniej wspominałem, tradycyjny uploader nie ma szans w potyczce z programem i spędza przy komputerze znacznie więcej czasu. Osoby, korzystające z automatów, są w stanie utworzyć niepomiernie więcej treści w tym samym czasie, tworząc ogromną konkurencję dla ludzi stojących po drugiej stronie barykady. Przekłada się to na zarobki i to bardzo. Botów nie lubią też administratorzy warezów. Stosują różne zabezpieczenia niekiedy narażając się na krytykę użytkowników, jednak każdy uploader w głębi serca rozumie, że tak dalece posunięte działania są z korzyścią dla serwisu i dla nich, bo nie sposób dbać o jakość prezentowanej na łamach portalu treści, wpuszczając nań automaty postujące.

Również niektórzy uploaderzy krytycznie wypowiadają się o tego typu aplikacjach. Z jednej strony ten fakt może dziwić, bo dlaczego nie ułatwić by sobie życia, z drugiej natomiast, ja osobiście jestem zadowolony, że nie wszyscy chcą korzystać z takich narzędzi. Niewątpliwie doprowadziłoby to zalewu internetu sztucznie tworzoną zawartością, która, jak łatwo się domyślić, nie grzeszyłaby jakością. W moim mniemaniu zbytnie rozpowszechnienie się takiej formy budowania treści to zagrożenie, które obecnie jest umiarkowanie uciążliwe. W przyszłości może jednak poważnie przeszkadzać w efektywnym wyszukiwaniu informacji, na którym ucierpi zwykły Kowalski szukający przepisu na jajecznicę.

 

Wszystko to sprawia, że światek uploadu, niezależnie od formuły na której polega, podzielił się na dwa obozy. Konserwatywni uploaderzy zdecydowanie sprzeciwiają się stosowaniu jakichkolwiek spambotów czy tego typu programów i muszę przyznać, że ich rozumiem i również nie popieram bezmyślnego korzystania z programów tego pokroju. Liberałowie natomiast twierdzą, że programy takie stanowią bardzo duże ułatwienie w pracy i trudno się z nimi nie zgodzić, z tym, że to ułatwienie ma swoją cenę, której teraz mogą nie dostrzegać, jednak patrząc długofalowo jest ona bardzo wysoka…

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

Nie ma jeszcze komentarzy... Bądź pierwszy!